Warning: Parameter 1 to Page_columnist_page_transition::_exec_cspc_trans_columns() expected to be a reference, value given in /home/users/z_kruk/krukbook/http/wp-content/plugins/page-columnist/page-columnist.php on line 155

Zarządzanie barwą

Podstawowe informacje:

Zarządzanie barwą odbywa się po stronie drukarni. Przejmujemy na swoje barki całą odpowiedzialność za efekt Waszych prac. Niemniej jednak, postanowiliśmy napisać kilka słów o tym co, jak, gdzie i dlaczego.

Wszelkie pliki do druku przyjmujemy TYLKO jako pliki RGB w przestrzeni sRGB (wyjątkiem mogą być wydruki wielkoformatowe – prosimy o informację o tym, że użyliście innej przestrzeni) Zdjęcia ładowane do programu, powinny być zdjęciami RGB w przestrzeni sRGB. Nie musicie podpinać naszych profili, cały proces zarządzania barwą odbywa się po naszej stronie. Do softproofingu prosimy wykorzystać profil Fogra 39.

Dlaczego moje zdjęcia/wydruki są za ciemne?

Ponieważ bardzo często spotykamy się z problemem dlaczego „moje zdjęcia/wydruki są za ciemne” postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje w jedno miejsce tak by „rozjaśnić” temat.
Jasność jest tylko i wyłącznie odczuciem – całkowicie subiektywnym, zależnym od jakości naszego wzroku, jego zmęczenia, oświetlenia. Nie można zmierzyć jasności! Możemy natomiast zmierzyć luminancję która jest natężeniem światła. Luminacja to ilość światła odbitego od powierzchni. Odbitka sama w sobie nie świeci – ona jedynie odbije światło które ją oświetla. Krótko mówiąc im więcej światła dotrze od odbitki do naszych oczu tym „jaśniejsza” będzie odbitka.  Sprawa zupełnie inaczej wygląda w przypadku monitora, który ze względu na podświetlenie ma swoją luminancję (co prowadzi także do kontrastu który jest różnicą między max i min luminancją).  Wielu z was używa profesjonalnych monitorów które zostały oprofilowane. Profil został wykonany (za pomocą kolorymetru lub spektrofotometru) na określone parametry:luminancja, balans bieli, kontrast. Poniżej przedstawiamy problemy które możecie spotkać z podanymi parametrami:

  • luminancja – chcąc wykorzystać monitor do oceny wydruków należy dostosować jego luminancję do luminancji stanowiska kontroli druku. Stanowisko oceny wydruków powinno charakteryzować się luminancją 2000 lx (+/- 250 lx). Typowe oświetlenie biurowe (spełniające normę pracy) to 500 lx, Wnętrze pokoju w słoneczny dzień (bez wpadającego słońca) to 300 lx.  Pochmurny dzień mierzony na zewnątrz – 500-1000 lx. Jak widać do poprawnej oceny potrzebujemy dużo światła.
    Z naszych doświadczeń wynika, iż ustawiając monitor na 120 cd/m2 możecie potrzebować oświetlenia rzędu 1000-1500 lx żeby móc oceniać wizualnie wydruki pod kątem jasności.
  • balans bieli monitora – z naszego doświadczenia najlepsze efekty uzyskamy pracując w temperaturze 5500K, oświetlenie powinno spełniać normę D50. Można w ostateczności użyć halogenów solux (4700K) lub wysokiej jakości oświetlenia LED o RA powyżej 95. Trzeba jednak pamiętać, że taka zmiana balansu bieli będzie widoczna względem
  • kontrast – najlepsze metody obrazowania (wydruku) mogą osiągnąć kontrast 350:1, monitory mogą osiągnąć kontrast dużo większy. Dlatego dobrze jest ograniczyć kontrast monitora do 300:1

fot. stanowisko oceny wydruków.

Reasumując – nawet najdoskonalszy, najlepszy wydruk wykonany na najlepszych drukarkach będzie nic nie wart jeśli nie oświetlimy go poprawnie.

Parametry światła:

Oddanie barw:

Jednym z najważniejszych parametrów światła jest parametr RA. Opisuje on, w zakresie od 0 do 100, jak światło oddaje barwy. Im wyższy wskaźnik RA, tym lepsze oddanie barw.

żarówki halogenowe – 99-100
świeltówki Philips Graphica /Osram Color proof – 97-98
metalohalogen – od 60 do 95
dobre świetlówki kompaktowe – ok 80
tanie świetlówki kompaktowe – ok 70
lampy wyładowcze – ok. 60
lampy sodowe (oświetlenie ulic) – ok 25
LED – 70-95

Do oceny barw, powinniśmy używać światła jak najlepiej odwzorowującego barwy. Totalnym minimum, będzie tutaj spełnienie warunków RA większego od 90.

Natężenie oświetlenia:

Normy określają, iż pomieszczenia biurowe powinny być oświetlone 500 lx. 1lx = 1 lm na 1 m2.

Świetlówki Graphica 36W, mają strumień świetlny na poziomie 2300 lm. Oznacza to, że jedna taka świetlówka, wystarczy na oświetlenie 3-4m2 pomieszczenia.
Zwykła żarówka: 8-10 lm/W
Świetlówka (w tym kompaktowe): 40-100 lm/W
Diody LED: 20-100 lm/W
Lampy sodowe: 150-200 lm/

Temperatura barwowa:

Światło do oceny barw, powinno mieć ok. 5000-5500 K. Takie oświetlenie, daje najlepsze warunki do oświetlenia miejsc, gdzie odwzorowanie barw jest szalenie istotne. Należy jednak pamiętać, iż świetlówki (oświetlenie fluorescencyjne) promieniują także w zakresie UV, co może niekorzystnie wpływać na odwzorowanie barw. Tutaj nawet najlepsze świetlówki, nie są w stanie wyeliminować efektu „wzbudzania” za pomocą UV.

Rozwiązaniem pośrednim może być używanie żarówek Solux 4700K. Nie promieniują one UV, mają wysokie RA 100, lecz trochę cieplejszą temperaturę barwową i niestety dość niską skuteczność.

Monitor:

Producenci monitorów prześcigają się w podawaniu coraz wyższych liczb, mających przekonać klienta do zakupu ich monitora. Wysokie wartości luminancji czy też kontrastu, to raczej sygnał ostrzegawczy dla kogoś, kto zajmuje się barwami profesjonalnie. Dla grafików zwykle ważniejsze jest to jak bardzo można „ściemnić” monitor bez utraty jakości obrazu. Dobre monitory z podświetleniem LED dadzą radę zejść do 50 lm, te z podświetleniem świetlówkowym 80 lm.

Kontrast : jeśli podzielimy najwyższą jasność monitora przez jasność czerni, uzyskamy prawdziwy kontrast monitora. Monitor z czernią na poziomie 0.2 lub niżej, jest monitorem o dobrych parametrach, gdyż dzięki temu, w jasności 120 cd/m2 będziemy pracować w kontraście 600:1. Jednakże papier nie przeniesie tego kontrastu. Stąd monitor który wykorzystujemy do oceny wydruków powinien mieć zbliżony kontrast do 287:1. Gdy dodamy do tego White Point dla D55 (czyli takie jak oświetlenie pomieszczenia) otrzymamy stanowisko które będzie wystarczające do oceny barw.

Można przyjąć jako wykładnię, iż nie ma laptopów z dobrymi wyświetlaczami, choć kilku producentów pokusiło się o stworzenie takich cudów.

Tutaj znajdziecie listę takich laptopów.

Radzę także, używać monitorów z matową powierzchnią. Nie ma nic gorszego, niż ciągłe chowanie się przed odblaskami i odbiciami.

Profil barwny:

Bez profilowania monitora, możemy nie być w stanie określić poprawności wyświetlanego obrazu na naszym sprzęcie. Profilować należy z pomocą urządzenia, które nazywa się kolorymetr. (np. Eye-One, Munki, i1)
Wszelkie metody na oko, czy też przykładania zdjęć wzorcowych, mają jedną zasadniczą wadę – monitor świeci, zdjęcia odbijają światło. Nie ma możliwości, by cokolwiek z takiego kręcenia wyszło dobrze. Dlatego gorąco zachęcam do profilowania monitorów. Unikniemy dzięki temu wielu niedomówień. Oczywiście, niektóre monitory są tak kiepskie, iż nawet profilowanie nie pomoże. Niemniej jednak, zawsze zmniejszymy różnice.

Druk:

Wychodząc z założenia, iż pracujemy w środowisku idealnym mamy pewność, iż kolor A na monitorze, będzie równał się kolorowi A na papierze.
Tak nigdy nie jest i trzeba liczyć się, z odchyłkami kolorystycznymi. Odchyłki te, można jednak minimalizować, choćby poprzez tworzenie profilu barwnego.

Należy pamiętać, iż w monitorze obraz powstaje w wyniku mieszania świateł RGB. Natomiast druk, w wyniku wymieszania kolorów CMYK. Monitor świeci, papier odbija światło. To zawsze spowoduje różnice, między tym co widzimy na monitorze, a tym co widzimy na wydruku. Zakładając jednak trzymanie się standardu FOGRA (a taki standard spełnia nasza maszyna), odchyłki powinny być minimalne.

Profil papieru tworzony jest w miarę potrzeb (np. nowa partia papieru). Całość obiegu dokumentów w naszej drukarni, jest związana z zarządzaniem barwą. Dlatego też, klient nie powinien konwertować swoich prac do profilu naszej maszyny, czy też (o zgrozo!) do profili innych maszyn. Robimy to samodzielnie przed drukiem, używając najbardziej aktualnego profilu.

Porównanie:

profile

Porównanie papieru FujiDP II z renomowanego labu z Polski (zielony) z profilem KrukBook dla papieru powlekanego (żółty). Poza obszarem granatu oraz fioletów profil KrukBook jest większy od profilu Fuji. Czy to oznacza, że odbitka jest gorsza? Nie zawsze – takie przedstawienie profilu nie pokazuje wszystkich cech druku – choć można wyrobić sobie jakieś zdanie na temat możliwości odwzorowania barw.


Warning: Parameter 1 to Page_columnist_page_transition::_exec_cspc_trans_columns() expected to be a reference, value given in /home/users/z_kruk/krukbook/http/wp-content/plugins/page-columnist/page-columnist.php on line 155

Warning: Parameter 1 to Page_columnist_page_transition::_exec_cspc_trans_columns() expected to be a reference, value given in /home/users/z_kruk/krukbook/http/wp-content/plugins/page-columnist/page-columnist.php on line 155

Warning: Parameter 1 to Page_columnist_page_transition::_exec_cspc_trans_columns() expected to be a reference, value given in /home/users/z_kruk/krukbook/http/wp-content/plugins/page-columnist/page-columnist.php on line 155

Warning: Parameter 1 to Page_columnist_page_transition::_exec_cspc_trans_columns() expected to be a reference, value given in /home/users/z_kruk/krukbook/http/wp-content/plugins/page-columnist/page-columnist.php on line 155