Papiery

W trosce o nasze środowisko naturalne, zwracamy uwagę na pochodzenie naszego papieru. Wszystkie papiery, których używamy mają certyfikat FSC oraz PEFC:
Certyfikat FSC – Rady ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej (Forest Stewardship Council).
Certyfikat PEFC – Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes – organizacji pozarządowej utworzonej w celu wspierania zasad zrównoważonej gospodarki leśnej.

Certyfikaty te gwarantują, że drewno użyte do produkcji papieru, pochodzi tylko z kontrolowanych, właściwie prowadzonych upraw leśnych.

Lista papierów:

Silk 170g/m2:

Nowość w Polsce – wyjątkowy papier, który przypomina swoją fakturą papier odbitkowy Silk (popularnie jedwab). Nadaje on wyjątkowego wyglądu książce. Jego wysoka białość oraz naturalny odcień idealnie będą współgrały z fotografiami, ale doda także uroku luksusowym katalogom. Najgrubszy papier do książek z naszej oferty.
UWAGA – ze względu na dużą grubość papieru, projekty okładek (fotograficzna i obwoluta) przy korzystaniu z szablonów dla papieru 170g i 150g (w programie) nie będą pasowały. Okładki należy zaprojektować samodzielnie pod zaktualizowaną tabelę wymiarów grzbietu z panelu klienta (dostępna w dziale download).

Niepowlekane 150g/m2 i 170g/m2:

Dla wyjątkowych albumów – jedyny w swoim rodzaju niepowlekany artystyczny papier typu archiwalnego. Jego naturalny charakter pokochają osoby, dla których ważny jest także dotyk. Książki wydane na tym papierze są po prostu wyjątkowe.

Jest to papier niepowlekany, bezdrzewny, objętościowy, bezkwasowy, wygładzany. Papier występuje w dwóch odmianach: naturalna biel oraz kremowa biel.

Uważamy, że książki wydane na tym papierze wyglądają najlepiej gdy posiadają białe tło, a zdjęcia choć na części stron zawierają białą ramkę. Dlatego też nie drukujemy książek z czarną aplą (tłem) na tym papierze. Papier jest idealny do fotografii artystycznej, fotografii reporterskiej czy portretowej.

W przypadku książek standard i standard + używamy papieru 150 g/m2. Do książek FlatBook Classic używamy papieru 170g/m2

Papier ten ze względu na swoje w 100% naturalne pochodzenie może mieć drobne skazy (małe ciała obce, prześwity, nierówności) których nie można uniknąć w procesie produkcyjnym. Elementy te nie podlegają reklamacji.

Powlekane 200g/m2 (połysk)

Podstawowy papier w naszej ofercie – sprawdza się idealnie w większości zastosowań. Jego lekko błyszcząca powierzchnia ożywia zdjęcia, podnosząc ich kontrast.
Jest to papier wielokrotnie powlekany, bezdrzewny, wykończenie gloss.
Nadaje się do wszelkich zastosowań, możemy uzyskać na nim głęboką czerń.
Papier 200 g/m2 ze względu na swoją sztywność i grubość polecamy go do albumów o wielkości XL lub L.

Papier 170g/m2 będzie wycofywany z oferty.

*papiery w wykończeniu błyszczącym (gloss) typu książkowego (do druku offsetowego, rastrowego) to kompletnie co innego niż połysk/gloss w pojęciu fotograficznym. Stosując punkt odniesienia odbitkowy ten papier jest wręcz matowy.

Powlekane 170g/m2 (mat):

Powlekany papier o idealnie matowym i gładkim wykończeniu. Nadaje się do prezentacji, rysunków technicznych oraz szkiców.
Zadrukowane obszary z wysokim pokryciem będą połyskiwać – stąd odradzamy używania apli (dużych powierzchni zadrukowanych jednolicie).

Grubości papierów:

Silk 170g/m2- 0.190mm
Niewpolekany 150g/m2 – 0.165mm
Powlekany połysk 200g/m2 – 0.150mm
Powlekany mat 170g/m2 – 0.150mm

UWAGA! Gramatura papieru nie jest wyznacznikiem grubości lecz wagi. Papiery niepowlekane 150 g/m2 oraz Silk 170g/m2 ze względu na swoje spulchnienie są grubsze i sztywniejsze od papieru powlekanego 200 g/m2 połysk lub 170g/m2 mat. Książki wydrukowane na tym papierze będą więc grubsze i zarazem lżejsze od książek wydrukowanych na papierach powlekanych.