Projektujemy w KrukBook Album Maker

KrukBook Album Maker

Pobierz nasze darmowe oprogramowanie, do tworzenia i projektowania fotoksiążek i stwórz swoją własną niepowtarzalną fotoksiążkę. Możesz korzystać z przygotowanych szablonów, tworzyć własne i skutecznie projektować książki, dzięki obiektowemu podejściu do projektu.

Przegląd podstawowych opcji:
 • Oprogramowanie może działać offline
 • Importuje pliki o rozmiarze maksymalnym
 • Dwie wersje : Windows & OS X
 • Umożliwia stworzenie prezentacji flash z projektowaną książką
 • Można tworzyć własne szablony i zapisywać je
 • Dodawanie ramek, teł
 • Funkcja autouzupełniania
 • Możliwość wstawienia tekstów
 • Narzędzie siatki do precyzyjnego rozmieszczania obiektów

Aby pobrać naszą aplikację prosimy o rejestrację lub logowanie.

Instrukcja do programu KrukBook Album Maker

Program udostępniany przez nas wspomaga i przyspiesza projektowanie albumów. Oczywiście jest on kompromisem między możliwościami i prostą obsługą, więc nie zastąpi on typowych programów do składu. Pozwala jednak, na wydajną, szybką i bezbłędną pracę tym, którzy nie mieli do tej pory do czynienia z projektowaniem. Po osiągnięciu większej wprawy, będzie można projektować albumy 120 stron nawet w 15 min. Zrzuty ekranu przedstawiają wersję dla Windows. Wersja dla OS X różni się graficznie, lecz funkcjonalnie posiada podobne rozwiązania. Czasem wersja OS X korzysta z wbudowanych w system operacyjny modułów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż nikt nie lubi czytać instrukcji – dlatego staraliśmy się ograniczyć do minimum i omówić najbardziej potrzebne funkcje, które ułatwią i przyspieszą pracę. Ładowanie

Instalacja programu

Po pobraniu oprogramowania, uruchamiamy instalator. Program podczas instalacji zapyta nas o umiejscowienie folderu z albumami. Foldery te, z czasem będą zajmować coraz więcej miejsca, gdyż program kopiuje do nich wszystkie zdjęcia użyte do projektu. Dlatego, jeśli na dysku systemowym macie mało miejsca, wskażcie inne miejsce. Program podczas każdego uruchomienia, będzie łączyć się z internetem celem sprawdzenia aktualizacji. Czynność ta, powoduje uruchomienie alertu w programach firewall, które pytają czy udostępnić połączenie internetowe. Oczywiście udostępniamy połączenie, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy mogli wysłać projektu do drukarni.

Tworzenie książki

1) Wybór rodzaju książki i papieru Projekt książki zaczynamy od wyboru rodzaju albumu. Tego wyboru nie można już zmienić, dlatego prosimy o dokładne rozważenie wyboru. Opis rodzaju książek możecie znaleźć TUTAJ Każdy rodzaj albumu występuje w 3 różnych gramaturach papieru. O wyborze papierów w KrukBook możecie przeczytać TUTAJ. 2) Dodanie zdjęć Wszystkie zdjęcia dodane do programu, zostaną skopiowane do katalogu z albumami. Dlatego też, lepiej dodać tylko te zdjęcia których użycie rozważamy. Zdjęcia w programie zostaną wyświetlone wg kolejności nazw. Należy pamiętać, by używać nazw „informatycznych” czyli  0001, 0002, …. 0010, 0011  zamiast 1, 2, 3, … 10, 11. Użycie drugiego schematu spowoduje wyświetlenie plików w innej kolejności. 3) Wybór szablonu, autouzupełniania, ilość stron Kolejna strona pozwoli wybrać domyślny szablon (wszystkie strony zostaną wypełnione tym szablonem). Oczywiście na etapie projektowania, będzie można zmienić szablon każdej pary stron. Program umożliwia także ustalenie, czy zdjęcia  po wstawieniu do obiektu domyślnie mają dopasować się do wielkości ramki (wypełnij), czy to ramka ma dopasować się do wielkości zdjęcia (FIT) – spowoduje to pojawienie się całego zdjęcia, bez jego docinania. Opcję tę da się zmienić dla każdej ramki indywidualnie. Program oferuje opcję autouzupełniania. Sprawdza się ona najlepiej dla szablonu z 1 zdjęciem na stronie, gdyż łatwo przewidzieć rezultaty. Dzięki tej funkcji, możesz zaoszczędzić sporo czasu. Projekt jest gotowy w ciągu kilku minut. Na tej karcie możemy także wybrać ilość stron. Warto od razu wybrać właściwą ilość stron. Program na późniejszym etapie umożliwia  dodanie tylko dwóch stron na raz, co przy albumie 200 stron, oznaczać będzie dużo niepotrzebnej pracy. 4) Wybór tła Ostatnia karta umożliwia nam wybór tła. Najczęściej używane tła to białe lub czarne. Radzimy unikać jednolitych jasnych szarości, które nie są reprodukowane jednolicie. Pamiętajcie, iż papiery niepowlekane lepiej wyglądają z białym tłem, czarne aple ze względu na fakturę papieru nie są idealne. Jeśli zależy nam na czarnym tle najlepszym wyborem będą papiery powlekane, które świetnie przyjmują czarne aple w tle, jako gładką, jednolitą powierzchnię.

Projektowanie

program

główne okno programu, wraz z gotowym projektem

Jeśli projektujesz książkę po raz pierwszy, proponujemy żeby przed rozpoczęciem prac nad swoją książką, zobaczyć jak wyglądają książki innych. Przyjrzyj się, jak rozmieszczone są zdjęcia, teksty, jaki jest układ strony. Każda książka posiada tzw. czwórkę tytułową. Składają się na nią przedtytuł, wakat lub uzupełnienie kolejnej strony, strona tytułowa a na czwartej stronie znajdziemy stopkę. Taki standard wydawniczy jest stosowany powszechnie. Jednakże można go uprościć do dwóch stron. Mówimy wtedy o dwójce tytułowej: stronie tytułowej oraz stronie informacyjnej (stopka).  Zachęcamy do takiego projektowania, gdyż z doświadczenia wiemy, iż książka taka traktowana jest poważniej i zdobywa uznanie w oczach oglądającego. Dodatkowo rozwiązuje problem informowania kto jest autorem zdjęć czy tekstów. Jest to dyskretny, estetyczny – lecz zarazem skuteczny sposób na podpisaniem się pod swoim dziełem.

Przykład zwykłej stopki, zawierającej podstawowe informacje o autorze i drukarni.

marcinbala_main-2Przykład rozbudowanej, graficznej stopki. Tworzy ona spójną całość z projektem całej książki oraz logotypu.

Przy projekcie stopki używa się zwykle czcionek o rozmiarze 8-12, choć oczywiście są odstępstwa od tej reguły.

 projektowaniepusta strona szablonu, wraz z 7 obiektami na zdjęcia

Nasz program wykorzystuje obiekty, w których osadza się zdjęcia. Jest to zbliżone do idei programów takich jak InDesign. Zdjęcie „wkładamy” do ramki i później kadrujemy, poprzez dwukrotne kliknięcie na ramce ze zdjęciem i ustaleniu kadru. Każda ramka może posiadać dwa stany – wypełnienia zdjęciem lub dopasowania do proporcji zdjęcia. Stany te zmieniamy za pomocą dwóch przycisków pod oknem edycji stron, lub kombinacją klawiszy SHIFT + T (dopasuj ramkę do zdjęcia), lub SHIFT + CTRL + T (wypełnij zdjęciem ramkę). Szablony zmieniamy poprzez przeciągnięcie z lewego paska (układ strony), wybranego szablonu do środkowego ekranu. Pod paskiem znajdziemy rozwijane menu z podziałem na ilość zdjęć na stronie. Spady są w programie oznaczone  linią przerywaną. NIGDY nie należy dociągać krawędzi zdjęć do linii przerywanej. Ustawienie takie, może spowodować powstanie 2-3 mm przerwy na krawędzi strony. Zdjęcia należy dociągać do krawędzi strony (na spad) lub odsunąć od przerywanej linii o minimum 5-10 mm. Projektując książkę, należy pamiętać, iż w teorii uzyskanie idealnie równej ramki jest możliwe, lecz w procesie introligatorskim przesunięcia rzędu 1-2 mm są możliwe. W przypadku projektu z minimalną ramką, różnica 1 mm będzie widoczna. W przypadku ramki 10 mm, będzie widoczna dużo mniej. Spady w przypadku okładki fotograficznej są dużo większe. Wynika to z procesu tworzenia takiej okładki. Jednakże, należy tutaj postępować tak samo jak w przypadku środka albumu . Zdjęcia muszą zostać dociągnięte do krawędzi strony, głęboko za spady. Spady w programie powiększone są dodatkowo o 5 mm margines bezpieczeństwa. Oznacza to, że obiekt umieszczony na krawędzi spadu, będzie realnie odsunięty o 5 mm od krawędzi okładki. DOBRZE! ŹLE! Należy także pamiętać o tym, że nie należy zamieszczać ważnych obiektów na połączeniu stron, gdyż nie będą one widoczne. Linia spadu w tym wypadku wyznacza obszar widoczności (ok 7-9 mm) Program, ostrzega użytkownika w przypadku użycia zdjęć o niskiej rozdzielczości za pomocą flag. Występują ich dwa rodzaje: żółta i czerwona. Pojawiają się w prawym dolnym rogu strony. Czerwona oznacza, iż rozdzielczość zdjęcia spadła poniżej 100 dpi, żółta – poniżej 200 dpi. Pojawienie się żółtej flagi, nie powinno być powodem do paniki. Czerwona flaga oznacza zdjęcie bardzo niskiej jakości.

Funkcje programu

Edycja stron w projekcie4

 • dodaj stronę – dodaje dodatkowe 2 strony, po aktualnie zaznaczonej stronie
 • usuń stronę – usuwa aktualnie zaznaczoną strony
 • duplikuj stronę – duplikuje aktualnie zaznaczoną strony
 • przesuń – przesuwa strony w lewo lub w prawo – zmiana kolejności stron

Siatka JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH FUNKCJI W PROGRAMIE! Umożliwia precyzyjne komponowanie obiektów zgodnie z siatką. Funkcja ta posiada opcję przyciągania do siatki. Domyślny skok to 0.5 cm. Od teraz Twoje zdjęcia będą poukładane równo i nie będzie wrażenia „pływania” po arkuszu obiektów na kolejnych stronach. Żeby włączyć siatkę, przejdź do: Menu -> Wyświetl -> Siatka -> Przyciągnij do siatki Tworzenie własnych szablonów Każdy obiekt po zaznaczeniu, możesz dowolnie powiększyć, zmniejszyć lub obrócić z pomocą punktów, które chwytasz myszką. Podczas zmiany rozmiaru, pojawi się „pływające” okno z podstawowymi informacjami o obiekcie. Wymiary obiektu możesz zmienić także za pomocą właściwości obiektu (prawy przycisk myszy -> właściwości). Z menu zdjęcia (Menu -> Zdjęcia -> dodaj miejsce na zdjęcie)  lub SHIFT + INSERT, możesz dodać nowy obiekt na stronie. Jeśli stworzysz interesujący szablon, możesz go zapisać, żeby skorzystać z niego w przyszłości (Menu -> Strony -> Zapisz jako szablon) Dodawanie tekstu Program posiada prosty edytor, który umożliwia dodanie tekstu do projektu. (Menu -> Projekt ->Tekst -> Dodaj tekst) lub za pomocą przycisku pod środkowym panelem. Program korzysta tylko z części czcionek zainstalowanych w systemie (są to czcionki które występują także w systemie drukarni). Lista obsługiwanych czcionek znajduje się w programie: C:KrukbookMPR500 Pro5Fonts.ini – UWAGA! dodanie ręczne czcionek spowoduje, że będą one widoczne jedynie u Was – w naszej drukarni napis taki dostanie jedną z standardowych czcionek. Proste napisy, tytuły możesz tworzyć w programach graficznych (np. Photoshop) i wstawiać do programu jako gotowe strony. Najlepiej wykorzystać wtedy rozmiar strony, zgodny z rozmiarem albumu i wstawić całą stronę bez zmian proporcji czy kadrowania. Tabelę wielkości stron w albumie znajdziesz TUTAJ. tekst_oknoPowyżej okno edycji tekstu. Na czerwono zaznaczyliśmy przycisk, który wyłącza funkcję auto – domyślnie włączoną. Po jej wyłączeniu tekst nie jest dopasowywany do wielkości okna, a na jego wielkość wpływ ma tylko wartość wielkości obok nazwy użytego fontu. W przypadku korzystania ze standardowej ramki do wstawiania napisu na grzbiet zalecamy wyłączenie funkcji auto wielkość. Napis będzie miał wielkość równą wysokości grzbietu – co w większości wypadków nie wygląda zbyt atrakcyjnie i zalecamy wyłączenie tej funkcji. Korekta kolorystyczna W programie wbudowany jest prosty edytor zdjęć, który umożliwi wykonanie podstawowych korekt. Aby otworzyć okno edycji, zaznaczasz zdjęcie, klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcję „korekty kolorystycznej”. Z pomocą korektora możesz edytować:

 • jasność
 • kontrast
 • nasycenie
 • balans kolorów (cyjan-czerwony; magenta-zieleń; żółty-niebieski)
 • ostrość

Możesz także użyć 3 automatów (auto-kontrast, auto-jasność, auto-poziomy) – funkcje te działają podobnie do tych znanych z programu Photoshop. Tło stron Każda strona posiada swoje tło. Tłem może być jednolity kolor, tła zaszyte w programie lub dowolne zdjęcie lub grafika załadowane przez użytkownika jako zdjęcie. Chwyć wybrane zdjęcie – pojawi się szara ramka wokół stron projektu. Przeciągnij do górnej lub dolnej krawędzi,  by zdjęcie ustawić jako tło dwóch stron, lub do lewej/prawej krawędzi, by zdjęcie stało się tłem jednej ze stron. Jeśli chcesz użyć jednolitego koloru, z lewego panelu wybierz „tła” i przeciągnij kolor podobnie jak w przypadku zdjęcia. Generowanie podglądu flash Jeśli chcesz umożliwić swojemu klientowi obejrzenie projektu przed drukiem, program daje taką możliwość. Stwórz podgląd albumu jako stronę html z osadzonym flash (Menu -> Wyświetl -> Utwórz podgląd flash). Uruchomienie tej opcji spowoduje, iż powstanie samorozpakowujący się zip. Po rozpakowaniu go, automatycznie otworzy się przeglądarka z podglądem projektu. Podgląd taki możesz przesłać klientowi. Należy zwrócić jednak uwagę na błąd numeracji stron, który pojawia się w podglądzie flash w przypadku albumów z okładką fotograficzną lub z obwolutą. Podgląd traktuje te strony, jako pierwsze strony nadając im numerację 1, a pierwsza strona książki ma nr 3. Jest to niestety błąd oprogramowania. Dlatego, jeśli Twój klient mówi, że chce zmienić np stronę nr 40 w projekcie, który ma przed oczami (flash), to kierując się powyższą zasadą, obliczamy, że chodzi o stronę 38 Twojego projektu w programie.

Realizacja zamówienia

Żeby złożyć zamówienie, należy użyć przycisku „Zamów” na górnej belce. Asystent przeprowadzi nas przez proces składania zamówienia.

 1.  Podgląd zamówienia – można obejrzeć miniaturki wszystkich stron.
 2.  Wybór ilości kopii.
 3.  Wybór metody dostarczenia zamówienia (osobiście lub przez internet) oraz dane kontaktowe. Osobiście – program stworzy plik lub folder który należy nagrać na płytę i wysłać do drukarni. Możesz też wysłać taki plik na nasz serwer FTP (dane w panelu klienta w zakładce PRO) Przez internet – program wyśle zamówienie samodzielnie prezentując na ekranie postęp.
 4.  Adres i rodzaj metody dostarczenia.
 5.  Logowanie do panelu KrukBook – logowanie potrzebne jest w celu przypisania zamówienia do konta klienta. Bez tego kroku zamówienie nie pojawi się na Twoim koncie!
 6. Rozpoczęcie transferu plików (lub rozpoczęcie tworzenia pliku do dostarczenia).

W przypadku wybrania transferu przez program w prawym dolnym rogu pojawi się okno z pokazujące aktualny postęp. Po załadowaniu zamówienia okno znika i pojawia się na chwilę komunikat z informacją o wysłanym zamówieniu. Proces wysyłania zamówienia jest odporny na zaniki internetu. Po odzyskaniu połączenia program sam wznowi wysyłanie zamówienia. W przypadku problemów z otworzeniem zamówienia, skontaktujemy się z Tobą. Następnie zamówienie jest pobierane z serwera i ładowane do naszego programu celem rozpoczęcia realizacji. Po zakończeniu tego procesu, otrzymasz  maila z informacją, iż zamówienie zostało załadowane. Prosimy, przeczytaj go uważnie i postępuj wg. instrukcji zawartych w tym mailu. W niektórych wypadkach firewall może blokować łączność z serwerem. Należy wtedy w obszarze powiadomień odszukać ikonę programu FTP Uploader i postąpić wg. poniższej instrukcji.

 • Kliknij na ikonce prawym przyciskiem myszy, wybierz „Informacja”
 • Pojawi się nowe okno – wciśnij przycisk Manage Orders
 • Zaznacz zamówienie z którym jest problem – wciśnij Cancel Order Upload
 • Program zapyta się czy na pewno chcesz to zrobić – TAK
 • Program zapyta Cię o to czy chcesz samodzielnie dostarczyć zamówienie – TAK
 • Wskaż miejsce, gdzie ma zostać zapisane zamówienie (np. Pulpit)
 • Jeśli posiadasz – uruchom klienta FTP. Dane serwera FTP znajdziesz w panelu klienta w zakładce PRO. Jeśli nie posiadasz – ściągnij popularny i darmowy program FileZilla: najnowszą wersję programu klienta FTP FileZilla ściągniesz TUTAJ.
 • Wyślij zamówienie na nasz serwer. WAŻNE! Prosimy, nie zmieniaj nazwy pliku – nazwa ta jest unikalna. Wszystkie informacje o osobie zamawiającej mamy w środku zamówienia.
 • Stwórz zlecenie w panelu klienta. Więcej o panelu klienta przeczytasz TUTAJ

 

Krótka prezentacja video (projektowanie i gotowy produkt)

Przygotowaliśmy krótką prezentację video, ukazującą kilka wyrywkowych scen jak projektować w naszym programie. Projekt książki FlatBook Classic 22×22