Zarządzanie barwą

Podstawowe informacje:

Zarządzanie barwą odbywa się po stronie drukarni. Przejmujemy na swoje barki całą odpowiedzialność za efekt Waszych prac. Niemniej jednak, postanowiliśmy napisać kilka słów o tym co, jak, gdzie i dlaczego.

Wszelkie pliki do druku przyjmujemy TYLKO jako pliki RGB w przestrzeni sRGB (wyjątkiem mogą być wydruki wielkoformatowe – prosimy o informację o tym, że użyliście innej przestrzeni) Zdjęcia ładowane do programu, powinny być zdjęciami RGB w przestrzeni sRGB. Nie musicie podpinać naszych profili, cały proces zarządzania barwą odbywa się po naszej stronie. Do softproofingu prosimy wykorzystać profil Fogra 39.

Dlaczego moje zdjęcia/wydruki są za ciemne?

Ponieważ bardzo często spotykamy się z problemem dlaczego „moje zdjęcia/wydruki są za ciemne” postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje w jedno miejsce tak by „rozjaśnić” temat.
Jasność jest tylko i wyłącznie odczuciem – całkowicie subiektywnym, zależnym od jakości naszego wzroku, jego zmęczenia, oświetlenia. Nie można zmierzyć jasności! Możemy natomiast zmierzyć luminancję która jest natężeniem światła. Luminacja to ilość światła odbitego od powierzchni. Odbitka sama w sobie nie świeci – ona jedynie odbije światło które ją oświetla. Krótko mówiąc im więcej światła dotrze od odbitki do naszych oczu tym „jaśniejsza” będzie odbitka.  Sprawa zupełnie inaczej wygląda w przypadku monitora, który ze względu na podświetlenie ma swoją luminancję (co prowadzi także do kontrastu który jest różnicą między max i min luminancją).  Wielu z was używa profesjonalnych monitorów które zostały oprofilowane. Profil został wykonany (za pomocą kolorymetru lub spektrofotometru) na określone parametry:luminancja, balans bieli, kontrast. Poniżej przedstawiamy problemy które możecie spotkać z podanymi parametrami:

  • luminancja – chcąc wykorzystać monitor do oceny wydruków należy dostosować jego luminancję do luminancji stanowiska kontroli druku. Stanowisko oceny wydruków powinno charakteryzować się luminancją 2000 lx (+/- 250 lx). Typowe oświetlenie biurowe (spełniające normę pracy) to 500 lx, Wnętrze pokoju w słoneczny dzień (bez wpadającego słońca) to 300 lx.  Pochmurny dzień mierzony na zewnątrz – 500-1000 lx. Jak widać do poprawnej oceny potrzebujemy dużo światła.
    Z naszych doświadczeń wynika, iż ustawiając monitor na 120 cd/m2 możecie potrzebować oświetlenia rzędu 1000-1500 lx żeby móc oceniać wizualnie wydruki pod kątem jasności.
  • balans bieli monitora – z naszego doświadczenia najlepsze efekty uzyskamy pracując w temperaturze 5000-5500K, oświetlenie wydruku powinno spełniać normę D50. Można w ostateczności użyć halogenów solux (4700K) lub wysokiej jakości oświetlenia LED o RA powyżej 95. Trzeba jednak pamiętać, że taka zmiana balansu bieli będzie widoczna względem referencyjnej.
  • kontrast – najlepsze metody obrazowania (wydruku) mogą osiągnąć kontrast 350:1, monitory mogą osiągnąć kontrast dużo większy. Dlatego dobrze jest ograniczyć kontrast monitora do 300:1

fot. stanowisko oceny wydruków.

Reasumując – nawet najdoskonalszy, najlepszy wydruk wykonany na najlepszych drukarkach będzie nic nie wart jeśli nie oświetlimy go poprawnie.

Parametry światła:

Oddanie barw:

Jednym z najważniejszych parametrów światła jest parametr RA. Opisuje on, w zakresie od 0 do 100, jak światło oddaje barwy. Im wyższy wskaźnik RA, tym lepsze oddanie barw.

żarówki halogenowe – 99-100
świeltówki Philips Graphica /Osram Color proof – 97-98
metalohalogen – od 60 do 95
dobre świetlówki kompaktowe – ok 80
tanie świetlówki kompaktowe – ok 70
lampy wyładowcze – ok. 60
lampy sodowe (oświetlenie ulic) – ok 25
LED – 70-95

Do oceny barw, powinniśmy używać światła jak najlepiej odwzorowującego barwy. Totalnym minimum, będzie tutaj spełnienie warunków RA większego od 90.

Natężenie oświetlenia:

Normy określają, iż pomieszczenia biurowe powinny być oświetlone 500 lx. 1lx = 1 lm na 1 m2.

Świetlówki Graphica 36W, mają strumień świetlny na poziomie 2300 lm. Oznacza to, że jedna taka świetlówka, wystarczy na oświetlenie 3-4m2 pomieszczenia.
Zwykła żarówka: 8-10 lm/W
Świetlówka (w tym kompaktowe): 40-100 lm/W
Diody LED: 20-100 lm/W
Lampy sodowe: 150-200 lm/

Temperatura barwowa:

Światło do oceny barw, powinno mieć ok. 5000-5500 K. Takie oświetlenie, daje najlepsze warunki do oświetlenia miejsc, gdzie odwzorowanie barw jest szalenie istotne. Należy jednak pamiętać, iż świetlówki (oświetlenie fluorescencyjne) promieniują także w zakresie UV, co może niekorzystnie wpływać na odwzorowanie barw. Tutaj nawet najlepsze świetlówki, nie są w stanie wyeliminować efektu „wzbudzania” za pomocą UV.

Rozwiązaniem pośrednim może być używanie żarówek Solux 4700K. Nie promieniują one UV, mają wysokie RA 100, lecz trochę cieplejszą temperaturę barwową i niestety dość niską skuteczność.