Projektowanie – fotoksiążka

Projektowanie bloku książki

Zapoznaj się z naszymi informacjami dotyczącymi projektowania, tak żeby Twoja książka była idealna.

Najważniejsze – właściwe wymiary!

rozmiar szerokość wysokość
22×22 210 215
26×22 250 215
28×21 270 205
30×20 290 200
30×30 290 295
33×28 320 275
35×26 340 260
40×30 390 295
40×27 390 270

Marginesy i spady:

Idealna książka wymaga idealnych marginesów. Nie mogą być zbyt małe! W przypadku książek uznaje się, że minimalne marginesy powinny mieć 12-15mm. Taka wielkość da wystarczający oddech Twoim zdjęciom i pozwli im godnie prezentować się na papierze.
Spad – wynosi 3mm. Czym jest spad? Tak obrazowo – jest to ta część która spada do kosza przy cięciu gilotyną. Dlaczego aż tyle – no cóż – procesy introligatorskie są bezlitosne. Maszyny choćby najlepsze nie są idealne, a i ludzie też czasem popełniają błędy. Żeby je wyeliminować, wszystkie drukarnie na całym świecie obcinają spad dokładnie 3mm.

Dlatego też nigdy, nigdy, nigdy…

nigdy nie projektuj zdjęć 5mm od krawędzi strony. To najgorsze co możesz zrobić sobie i książce… Taka książka po ucięciu będzie miała 1-2mm ramkę, która będzie wyglądała niczym fatalny błąd. Jest to błąd projektowy i nie da się go już naprawić!

Strona tytułowa i stopka

Każda książka ma stronę tytułową i stopkę. Każda. Nasze książki też uwielbiają mieć stronę tytułową i stopkę. Nie bój się więc dodać najprostszego tytułu na pierwszej stronie.
Stopka zwykle znajduje się za stroną tytułową. Tam autorzy umieszczają informację kto stworzył książkę, na jakim papierze, gdzie wydrukowana oraz także namiary na siebie, by ktoś kto w przyszłości będzie oglądać to dzieło wiedział kto je stworzył.
Niektórzy stopkę umieszczają na dole strony tytułowej. Nie jest to zła opcja – jeśli projekt jest ciekawy może być to także ciekawe rozwiązanie.

Uwagi ogólne

Co za dużo, to niezdrowo. Stare powiedzenie sprawdza się także w przypadku projektowania. Duża ilość zdjęć, ramek, efektów – to wszystko wymaga wyjątkowej dbałości o szczegóły. Bardzo łatwo jest przekroczyć cienką czerwoną linię… Najbezpieczniej jest więc tworzyć proste układy i proste szablony.

Kontroluj także jak umieszczasz zdjęcia w projekcie. Pływanie fotografii (gdy każde zdjęcie na kolejnej stronie zaczyna się na innej wysokości) także nie wpływa pozytywnie na projekt.

Postaraj się grupować zdjęcia, tak by na parze stron (rozkładówce) zamknąć pewną część.

Profile kolorystyczne

Ponieważ jesteśmy drukarnią która specjalizuje się w druku zdjęć, dlatego postanowiliśmy przyjmować pliki tylko RGB z profilem sRGB.

Numeracja plików

Systemy komputerowe to straszne programy, pisane przez dziwnych ludzi którzy nazywani się programistami. Programiści żeby sprawić wszystkim trudność wymyślili, że każdy program czy system będzie w innej kolejności układał widok plików.
Jeden zrobi to tak: 1.jpg, 2.jpg 3.jpg… 10 jpg, 11 jpg
a inny tak: 1.jpg, 10.jpg, 11.jpg… 2.jpg
Jest jednak pewnien hakerski sposób na obejście tego. Wystarczy nadać plikom specjalną nazwę: 001.jpg, 002.jpg, 010.jpg, 099.jpg, 100.jpg…
Dzięki temu każdy system jest bezbronny i pokazuje pliki w takiej kolejności w jakiej zostały nazwane.
Co więcej  – należy dodać wszystkie możliwe pliki – także te puste.

Jeśli pliki nie będą posiadały właściwej nazwy (3 znaki) to nie odpowiadamy za kolejność stron w produkcie.

Przykładowe programy z których możecie korzystać:

InDesign® – eksport projektu jako PDF, konwersja do sRGB, załączony profil, bez znaczników cięcia, jako pojedyncze strony. Wybieramy nowy dokument, podajemy jego rozmiar DOKŁADNIE z tabeli rozmiarów albumów KrukBook, zaznaczamy opcję stron widzących (facing pages), spady na zero.

Lightroom® – nowy Lightroom ma opcję projektowania książek. Można wykorzystać tę funkcjonalność, celem przygotowania książki i wyeksportowania do pliku PDF.

FotoFusion® – do kupienia tutaj. Jest to oprogramowanie wydatnie wspomagające pracę przy składaniu albumów. Wersja Extreme pozwala na eksport plików PDF. Wersja zwykła umożliwia eksport plików JPG, które będzie można później wykorzystać w naszym programie, korzystając z funkcji auto-uzupełniania.

Photoshop® – projekt pojedynczych stron jako pliki JPG.

Spad w KrukBook Album Maker

W programie KrukBook Album Maker, przerywaną linią, zaznaczyliśmy spad. Obszar ten, potraktuj jako obszar do obcięcia. Dlatego też, nie powinno się ustawiać obiektów przy linii, lecz w pewnej odległości od niej (przykład 1). Druga opcja to ustawienie na spad, czyli tak iż obiekt zostanie ucięty (przykład 2):

Poniżej przykłady prawidłowej kompozycji względem linii spadu

Poniżej, przykłady nieprawidłowej kompozycji względem linii spadu.

Zdjęcie dotyka linii spadu – przy cięciu może zostać odrobina tła. Jest to błąd popełniony na etapie projektowania.

Pliki które przyjmujemy

PDF – jako jeden plik, parzysta liczba stron, bez znaczników cięcia – chyba, że jest bardzo specyficzny projekt. Pojedyncze strony, nie rozkładówki!

JPG – osobne strony.

Przestrzeń kolorystyczna

Przestrzeń RGB, z profilem sRGB.

Prosimy nie używać CMYK, greyscale lub adobe RGB

Projektowanie okładki

Jeśli projektujesz okładkę w InDesing skorzystaj z naszego filmu na kanale YouTube.
Możesz także użyć akcji do Photoshopa, które same zbudują obszar okładki – będziesz potrzebować podać jedynie szerokość grzbietu książki. Dane ten znajdziesz w panelu klienta, w sekcji download.

Okładka powinna mieć spad minimum 12mm a optymalnie 15mm, znaczniki cięcia brutto, netto oraz znaczniki grzbietu. Znaczniki brutto/netto powinny znajdować się na krawędzi obrazu. Znaczniki grzbietu powinny znajdować się na obrazie.

Wymiary okładki obliczamy w następujący sposób:

Photo Cover – okładka:

/w programie wykorzystujemy spad 12 mm/
szerokość: spad 15 mm + szerokość okładki + grzbiet + szerokość okładki+ spad 15mm
wysokość: spad 15 mm + wysokość okładki + spad 15 mm
np 330×280 mm: 15+330+10+330+15mm = 700mm

UWAGA : zdjęcie powinno być wyciągnięte za linię spadu minimum 12mm. W przeciwnym wypadku, po zawinięciu zdjęcia wokół okładki, może pojawić się niezadrukowany obszar na wewnętrznej okładce. Jednocześnie uważaj, by nie umieszczać na linii spadu ważnych obiektów. Radzimy tak dobierać zdjęcia, by ważne obiekty były oddalone od krawędzi okładki o przynajmniej 20 mm, czyli 35 mm od krawędzi pliku.

Dust Jacket – obwoluta:

100 mm+ (10 mm + szerokość okładki) + grzbiet + (szerokość okładki + 10 mm) + 100 mm
5 mm + wysokość okładki + 5 mm
10mm dodawane do szerokości okładki to spad – obszar potrzebny na zawinięcie i wejście przodu okładki pod blok.
np. 330×280 mm: 100 + (10 + 330) + 10 + (330 + 10) + 100 = 890mm

UWAGA: To co umieścisz na klapce zależy od Ciebie. Może być to zdjęcie, lub możesz pozostawić to miejsce puste (np. czarne lub białe). Spady 5 mm na wysokości są bardzo ważne i nie należy o nich zapominać.
PAMIĘTAJ ŻE ZDJĘCIE Z PRZODU/TYŁU OKŁADKI MUSI WYCHODZIĆ NA ZAGIĘCIE – zdjęcie z okładki musi zostać zagięte i „wejść” pod blok w zamkniętej książce. Obszar zagięcia należy traktować jako spad – czyli nie można umieszczać tam żadnych obiektów, a napisy należy oddalić od linii zagięcia o 15mm (margines).

Grubość grzbietu znajdziesz w pliku PDF, w panelu klienta.

Strona tytułowa

Uważamy, że strona tytułowa powinna być ważną i integralną częścią każdej książki. Pomijanie jej powoduje, iż książka zatraca swój pierwotny charakter. Stronę tytułową można wykorzystać na ponowienie tytułu, oraz zamieszczenie znaku/logo firmy. Można także, zamieścić ciekawą kompozycję zdjęć, ciekawe tło.
Niektórzy, na drugiej stronie zamieszczają dodatkowo stopkę drukarską, wraz z informacjami o tym kto wykonał zdjęcia, gdzie książka została wydrukowana. Zamieszczenie takich informacji, jest nie tylko przydane z punktu widzenia marketingu, lecz pożądane dla przyszłych pokoleń. Otwórz pierwszą lepszą książkę na półce i zobacz jak została zaprojektowana. Gorąco polecamy czerpanie z dobrych i sprawdzonych wzorców!