Tłoczenia

Personalizacja poprzez tłoczenie jest jedną z najstarszych i najpowszechniejszych metod personalizacji. Oferujemy tylko suchy tłok – czyli tłoczenie bez folii barwiących. Obecnie jesteśmy w stanie zaoferować tłoczenie maszynowe, które dzięki kontrolowanemu elektronicznie procesowi jest wręcz perfekcyjne.

Tłoczenie matrycami

 

Do wykonania takiego tłoczenia niezbędna jest matryca. Używamy tylko matryc mosiężnych, gdyż są trwalsze oraz pozwalają uzyskać lepsze efekty. Należy jednak pamiętać, że taki tłok nie jest w stanie odwzorować wszystkich szczegółów tak jak druk. Ilość detali zależy także od podłoża w którym będziemy tłoczyć. Płótna C10-C12 przyjmą dużo mniej detali niż pozostałe nasze płótna.

Dobrą metodą określenia wielkości stempla jest wydrukowanie próbki na zwykłej drukarce domowej i ocena wielkości elementów. Podstawowa wielkość stempla wynosi do 40cm2 (np. 10×4 cm), maksymalna wielkość tłoka to 100 cm2.

Jeśli nie masz własnej matrycy możemy zlecić wykonanie jej dla Ciebie. Matryce których używamy mają specjalne mocowanie do maszyn tłoczących, które umożliwia podwieszanie matrycy zamiast problematycznego przyklejania ich. Należy pamiętać, że matrycę można wykonać jedynie z pliku składających się z krzywych. Nie jesteśmy w stanie przygotować matrycy z plików jpg, bmp, gif, png, tif itp. Przyjmujemy jedynie pliki eps, ai, pdf ze wszystkimi elementami zamienionymi na krzywe. Jeśli nie wiesz co to krzywe – poszukaj grafika który przygotuje dla Ciebie taki plik.

Personalizacja krukbook tłoczenie czcionką
Tłoczenie czcionką za pomocą prasy

Tłoczenie czcionką

Czcionka jest to fizyczny odpowiednik fontu komputerowego, wykonanego na jego wzór. Kiedyś używano czcionek odlewanych ze stopu ołowiu, cyny i antymonu, jednakże ze względów zdrowotnych takie czcionki są już dziś zakazane. Obecnie używa się dużo droższych grawerowanych czcionek mosiężnych. Patrząc z boku można zauważyć podstawę oraz tzw „oczko” czyli literę która jest odpowiednio wysoka tak by mogła wbić się w materiał który jest tłoczony.

Aktualnie posiadamy czcionkę Minion Pro Medium 40 pt (wysokość liter 10 mm)
Żeby zasymulować wygląd tłoczenia można przyjąć rozsunięcie na 75 (opcja tracking (rozsunięcie) z Photoshop/InDesign/Illustrator) – proszę pamiętać, że jest to tylko symulacja, gdyż światło czcionek jest inne niż fontu.

Image module