Metody personalizacji w KrukBook

W KrukBook oferujemy 3 podstawowe metody personalizacji okładki.

Tłoczenie

najbardziej klasyczne
Tłoczenie to odciśnięcie na prasie do tłoczeń, metalowej matrycy w okładce. Tłoczenie odbywa się przy użyciu temperatury i wysokiego nacisku, tak żeby matryca wycisnęła w okładce trwały napis.

Nadruk

najlepszy na jasnych płótnach
Do druku wykorzystujemy pigment (najczęściej czarny), który po wydrukowaniu osadza się na płótnie, tworząc zadruk. Najlepiej sprawdza się na jasnych i średnich płótnach. Z

Grawer laserowy

najlepszy na ciemnych płótnach
Promień lasera CO2 wypala górną warstwę materiału zostawiając po sobie napis. Na płótnach odsłania jasną warstwę, na okleinach i drewnie zostawia ciemny „nadruk”.
cover_stamp
cover_print1
cover_laser
najbardziej klasyczne

Tłoczenie

 

Tłoczenie możemy wykonać za pomocą wykonanej na zamówienie matrycy (zwykle logo lub ozdobny napis czy grafika) lub za pomocą czcionki introligatorskiej.

Tłoczenie matrycą

Używamy tylko matryc mosiężnych, gdyż są trwalsze oraz pozwalają uzyskać lepsze efekty. Należy jednak pamiętać, że taki tłok nie jest w stanie odwzorować wszystkich szczegółów tak jak druk. Ilość detali zależy także od podłoża w którym będziemy tłoczyć ( np. płótna C10-C12 przyjmą dużo mniej detali niż pozostałe nasze płótna).

Dobrą metodą określenia wielkości stempla jest wydrukowanie próbki na zwykłej drukarce domowej i ocena wielkości elementów. Podstawowa wielkość stempla wynosi do 40cm2 (np. 10×4 cm), maksymalna wielkość tłoka to 100 cm2.

Jeśli nie masz własnej matrycy możemy zlecić wykonanie jej dla Ciebie. Matryce których używamy mają specjalne mocowanie do maszyn tłoczących, które umożliwia podwieszanie matrycy zamiast problematycznego przyklejania ich. Należy pamiętać, że matrycę można wykonać jedynie z pliku składających się z krzywych. Nie jesteśmy w stanie przygotować matrycy z plików jpg, bmp, gif, png, tif itp. Przyjmujemy jedynie pliki eps, ai, pdf ze wszystkimi elementami zamienionymi na krzywe. Jeśli nie wiesz co to krzywe – poszukaj grafika który przygotuje dla Ciebie taki plik.

Image module
Tłoczenie czcionką za pomocą prasy
Tłoczenie czcionką

Używamy dwóch krojów czcionek – Minion Pro oraz Myriad. Obie mają wielkość około 40 pt (1cm).

Czcionka jest to fizyczny odpowiednik fontu komputerowego, wykonanego na jego wzór. Kiedyś używano czcionek odlewanych ze stopu ołowiu, cyny i antymonu, jednakże ze względów zdrowotnych takie czcionki są już dziś zakazane. Obecnie używa się dużo droższych grawerowanych czcionek mosiężnych. Patrząc z boku można zauważyć podstawę oraz tzw „oczko” czyli literę która jest odpowiednio wysoka tak by mogła wbić się w materiał który jest tłoczony.

Aktualnie posiadamy czcionkę Minion Pro Medium oraz Myriad 40 pt (wysokość liter 10 mm)
Żeby zasymulować wygląd tłoczenia można przyjąć rozsunięcie na 75 (opcja tracking (rozsunięcie) z Photoshop/InDesign/Illustrator) – proszę pamiętać, że jest to tylko symulacja, gdyż światło czcionek jest inne niż fontu.

więcej możliwości

Nadruk

 

 

Nadruk na okładkę możemy wykonać jako zadruk CMYK czyli bez białego koloru! (ale pliki prosimy wysyłać RGB!). Z tego powodu nadruków nie wykonujemy na czarnym płótnie. Zadruk jest lekko transparentny – dlatego też kolorowe nadruki można uzyskać tylko na najjaśniejszych płótnach (c12, c33). Należy także zwrócić uwagę na wielkości drukowanych elementów – płótno nie jest papierem i nie jest w stanie przenieść drobnych elementów. Na płótnach C10, C11, C12 które mają dość gruby splot drobne elementy i litery mogą być niewidoczne. Ze względu ne efekt finalny nie drukujemy także dużych obiektów z jednolitym wypełnieniem.
Szary zadruk będzie słabiej widoczny niż czarny.

Uwaga!!

Nie możemy wykonać nadruku na płótnach C02, C03, C20 oraz na okleinach eko lub syntetycznych.

 

Image module
Zrób to sam!

Przygotowanie własnego nadruku

Bez białego koloru
Obecnie nadruki wykonujemy bez użycia białego koloru czy też białego poddruku, dlatego też nadruki na czarnych płótnach będą niewidoczne
Kolorowe nadruki C12, C33
Kolorowe nadruki zalecamy drukować tylko i wyłącznie na jasnych płótnach (c12, C33) wiąże się to z tym że na razie nie stosujemy białych poddruków
Wielkości drukowanych elementów
płótno nie jest papierem i nie jest w stanie przenieść drobnych elementów. Nasze szablony „kółeczka” mają rozmiar: 11 cm dvd/pendrive, pudełka na zdjęcia, 12,5 cm duże książki (L i XL).
Jak przygotować projekt
Zalecamy użycie czarnego koloru zadruku umieszczonego na białym tle plik JPG lub PSD
Rozdzielczość 300 dpi
W celu uzyskania optymalnej jakości druku zalecana rozdzielczość to 300dpi dostosowana do wielkości okładki
Sprawdź TUTAJ wymiary do zaprojektowania swojego własnego nadruku lub graweru.
Pamiętaj, że w przypadku graweru ważna jest powierzchnia grawerowana. Standardowo umożliwiamy wykonanie graweru do 75cm2 lub do 150cm2. W przypadku nadruku, aktualnie nie ma takich ograniczeń.
moc lasera

Grawer

 

 

Grawer laserowy będzie wyglądał różnie w zależności od materiału który grawerujemy. W przypadku płócien wygląda atrakcyjnie jeśli użyjemy ciemnych płócien. Drewno zostaje wypalone i przyciemnione.

Sam plik do wykonania graweru wygląda podobnie do pliku nadruku. Jeśli jest cz-b można ich użyć zamiennie do nadruku i graweru.

Prosimy więc o przesłanie pliku o wymiarze okładki, z białym tłem i czarną grafiką/tekstem do grawerowania. Format jpg, 300 dpi.

Uwaga!!

Grawer będzie niewidoczny na jasnych materiałach

 

Image module
Sprawdź TUTAJ wymiary do zaprojektowania swojego własnego nadruku lub graweru.
Pamiętaj, że w przypadku graweru ważna jest powierzchnia grawerowana. Standardowo umożliwiamy wykonanie graweru do 75cm2 lub do 150cm2. W przypadku nadruku, aktualnie nie ma takich ograniczeń.