Ważne informacje na temat projektowanie książki FlatBook Classic

 

Książka FlatBook Classic ze względu na swoje rozkładanie na płasko umożliwia tworzenie wyjątkowych projektów, niemniej jednak każda technologia ma swoje ograniczenia.
Ze względów technologicznych nie wszystko jest proste tak jakbyśmy chcieli.

Budowa książki FlatBook Classic

Do stworzenia książki używamy arkuszy papieru zadrukowanych dwustronnie, na każdym arkuszu mieszczą się 4 strony. Strony przed drukiem poddawane są impozycji, która układa strony w odpowiedniej kolejności. 3 arkusze tworzą legę, którą składamy na pół. Poniżej rozrysowany układ frontów i rewersów zadrukowanych arkuszy.

układ stron po impozycji – wynikowy plik do druku

Jak widać tylko raz w całej ledze kolejne strony umieszczone są obok siebie – są to strony 6 i 7.  Tworzą one środek legi i jest to jedyne miejsce w ledze które zapewnia w 100% płynne przejście pomiędzy stronami. Pozostałe strony dzielone są i drukowane z innymi na jednym arkuszu.

Jest to kompletnie inna sytuacja niż w innym naszym produkcie – Fotoalbumie, gdzie każda para stron drukowana jest na jednym arkuszu, na dodatek drukowane są tylko jednostronnie. Finalny produkt tworzony jest poprzez złożenie ich na pół i sklejenie rewersami. Z punktu widzenia precyzji składu rozwiązanie to eliminuje wiele wad, które mogą powstać na etapie drukowania (tzw. rzutów technologicznych – czyli takich które są akceptowalne z punktu widzenia producenta urządzenia)

układ stron w druku fotoalbumu

Wracając do FlatBook Classic – kolejne legi zszywane są nićmi ze sobą, a na koniec oklejane. Podczas tego klejenia naturalnie odrobina kleju wnika do środka pomiędzy legi, który klei je ze sobą i wzmacnia całość bloku. Żeby klej dobrze przyległ do leg stosujemy tzw wybranie w druku. Na stronach 12 (ostatnia strona pierwszej legi) i 13 (pierwsza strona drugiej legi) nie zadrukowujemy 2mm od grzbietu, zostawiamy to miejsce puste.
Strony między dwoma legami są sklejone i jest to widoczne, płynne przechodzenie zdjęć pomiędzy stronami jest niemożliwe.

Wobec powyższego oto nasze zalecenia:

  • Umieszczaj zdjęcia i tekst przechodzące przez środek TYLKO na środku legi – są to strony 6-7, 18-19, 30-31, 42-43, 54-55 itd
  • ZDECYDOWANIE nie umieszczaj zdjęć przechodzących przez środek na łączeniu leg – są to strony 12-13, 24-25, 36-37, 48-49, 60-61 itd
  • Umieszczając zdjęcia przez środek na pozostałych stronach możesz spotkać się z sytuacją gdy np pomiędzy stronami 2 i 3 minimalnie będzie prześwitywać zdjęcie ze strony 11. Sytuacja taka może powstać w wyniku rzutów w druku, rzutów przy składaniu, luzu który powstaje naturalnie na niciach.

Dlatego zalecamy projektowanie książek z marginesami i nie umieszczanie zdjęć na spad, poza środkiem legi.
Dopuszczamy druk książek ze zdjęciami przechodzącymi przez środek na pozostałych stronach, lecz nie gwarantujemy idealnego pasowania, a przy łączeniu leg będzie występować wręcz wyraźna utrata obrazu.